03 листопада 2016

Невмируща слава генія – Каменяра

До 160-річчя від дня народження та Року Івана Франка



Все, що мав у житті, він віддав
Для однієї ідеї.
І горів, і яснів, і страждав
І трудився для неї.
Був поетом свободи,
Все життя працював
І для свого народу
Шлях вперед прокладав.


Ім’я Івана Франка тісно пов’язане з нашим містом.  Іскра бориславського полум'я жевріла в душі Івана Франка ще з дитинства. У батьковій кузні малий Івась чув розповіді селян, які приходили до батька-коваля, про лиходійство бориславських фабрикантів, про страшні події на нафтових промислах. Згодом Франко прийшов до читачів із своїм тематично новаторським «робітничим» епосом (цикл оповідань «Ріпник», «На роботі» «Навернений грішник», «Яць Залепуга», «Задля празника», «Полуйко», «Вівчар»), а також написав великий твір «Борислав сміється» про життя бориславських робітників.


Великий Каменяр часто відвідував свого приятеля Стефана Коваліва у  Бориславі, бував у школі, де вчителював він, разом з ним ходив на нафтопромисли, слухав нові його художні твори, допомагав у друкуванні творів у тогочасних газетах і журналах, сприяв у виданні окремих книжок. Часто листувалися між собою.
Саме про життєвий і творчий шлях розповіли ведучі Кондратишин Марта (ЗОШ №4, 7 В кл.) та Павець Геннадій (ЗОШ №4, 8А кл.) поетичної години «Невмируща слава генія – Каменяра», яка проходила в бібліотеці – філії №5 для дітей Бориславської МЦБС.
Творчість Каменяра була різноманітною. Він є автором більше шести тисяч творів різних жанрів. Вірш «Земле, моя всеплодющая мати» прочитала Титиш Лілія (ЗОШ №1, 7А кл.).


Дуже популярна і нині його збірка казок "Коли ще звірі говорили”. Протягом багатьох років Іван Франко працював у дитячому журналі «Дзвін», в якому і публікував дитячі твори. Вірш «Ну хто з дітей не знає про Франка» прочитала Гарасимяк Каміла (ЗОШ №7,5 кл.).
Казковий світ – чарівний і неповторний. Мандрувати його стежками завжди цікаво й повчально. Присутні – учні 6 А і 6 Б кл. ЗОШ №5  (вч. уркаїнської мови і літератури Галишин Д. Ю.) побачили інсценізацію вірша «Киця» у виконанні  Пігур Наталії (ЗОШ №4, 4 В кл.) та казки «Лисичка і Журавель» ролі виконали Гарасим’як Каміла (ЗОШ №7, 5 кл.) і Почіковський Ростислав (ЗОШ №4, 4 Б кл.). Вірш «Дрімають села» прочитала Яців Сніжана (ЗОШ №5, 6 Б кл.). Багато автобіографічного вклав Іван Франко у свою найвизначнішу поему «Мойсей», яку прочитала Кулиняк Анастасія (ЗОШ №4, 7 Б кл.).
Життя і творчість Івана Франка лягли в основу багатьох прозових творів української літератури. Найвідоміші з них — повісті Дениса Лукіяновича «Франко і Беркут» та Петра Колесника «Терен на шляху», збірка оповідань Івана Кирія «Ключі до щастя», п'єса Леоніда Смілянського «Мужицький посол», роман-есе Романа Горака «Задля празника» та повість «Тричі мені являлася любов».


Крім прозових творів наші краяни написали поезії присвячені Каменяреві: Микола Сов’як «Перший іспит  Франка» (прочитала учениця 9 кл. ЗОШ №4 Нагловська Тетяна), Іван Гнатюк «Кузня» (читав учень 8 кл. ЗОШ №4 Драбинко Роман), Євген Титикайло «Франко відвідує  Коваліва в Бориславі»  (читала учениця 5 А кл. ЗОШ №4 Гошко Ксенія).
Ім’я  великого сина українського народу, письменника і вченого Івана Франка назавжди залишиться в наших серцях.



Франкове слово – душа жива.
Хвалу поету народ співа.
По всьому світу, як грім гримить:
«Знай: лиш боротись – то значить жить».
На завершення заходу завідувачка бібліотеки провела  літературну вікторину «Шлях  Івана Франка», а також запропонувала ознайомитись з книжковою виставкою «Невмируща слава – Каменяра».


Поетичну годину «Невмируща слава генія – Каменяра» підготували працівники бібліотеки Оксана Фус і Наталія Пріцак.
                      Оксана Фус, завідувачка бібліотеки – філії №5 для дітей Бориславської МЦБС.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.