30 березня 2016

ЛІТЕРАТУРНА ПОДОРОЖ

«Ми до  тебе, Казко, в гості завітали»


Дружба з книгою – свято,
не було б її у нас,
ми б не знали так багато
про новий і давній час. 
Щорічно в останній тиждень  березня проходить Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Славні традиції проведення Тижня було започатковано ще в далекому 1944 році. У той непростий час велика увага приділялася дитячій книзі. У незалежній Україні Всеукраїнський тиждень дитячого читання було засновано 22 лютого 1993 року. Цей захід було створено з метою заохочення дітей до читання та книг, в час коли інтенсивний та швидкий розвиток інформаційних технологій, комп’ютеризації та Інтернету набувають все більшої популярності.
Та ніщо не може замінити спілкування дитини зі справжньою книгою. Читачі його чекають з нетерпінням. Це час сповнений дивовижного розмаїття. Зустріч з улюбленими письменниками, книжкові іменини, ігри та вікторини, різноманітні конкурси, літературні подорожі.
Подорожуємо у чарівний світ казки під назвою «Ми до  тебе, Казко, в гості завітали» разом із учнями ЗОШ №4: 1-в  кл. (вчитель  Савяк  О. І. ) та 3 –в  кл. (вчитель Кудрич Г. М.).
Ведучою свята була Кондратишин Марта (ЗОШ №4, 6-в кл.). На свято до нас прийшла Королева Казка (Яців Діана, ЗОШ №5,  6-б кл.) і Королева Книга (Глива Анна, ЗОШ №4, 4-б кл.). Присутні зустрілися із казковими героями: Фея (Гарасим’як Каміла, ЗОШ №7, 4-б кл.), Мальвіна  (Кропивницька Василина, ЗОШ №5, 6-б кл.), Червона Шапочка  (Яців Сніжана, ЗОШ №5, 5-б кл.), Буратіно (Костик Любомир, ЗОШ №4, 5-в кл.), Незнайко (Почіковський Ростислав,  ЗОШ №4, 3-б кл.), Лисиця (Костик Мар’яна, ЗОШ №4, 3-в кл.), Попелюшка (Барабаш Тетяна, ЗОШ №4, 3-а кл.), Баба – яга (Бориславська Софія, ЗОШ №4, 4-в кл.), Білосніжка (Гаврилів Тереза, ЗОШ №4, 4-в кл.),  Філософ (Кішик Сергій, ЗОШ №4, 5-в кл.), Поет (Сав’як Володимир, ЗОШ №4, 4-а кл.).
Казкові герої проводили різні вікторини і конкурси: «Бібліотека – книжчин дім»«Телеграми від казкових героїв», «Загадки казкових героїв»«Так чи ні», «Відгадаймо казку», «Розминка», «Чи уважний ти читач». Під час свята звучали пісні Н. Май «Свято казки», «Казкові сни», «Мої казки», пісні про  Незнайка, Буратіно, Бабу – ягу, Червону Шапочку, Попелюшку, Білосніжку, а також про Лисичку –сестричку.




























Свято завершилося. Казкові герої вирушили додому у світ казок, подарувавши нам багато радості та веселого настрою.
Літературну подорож підготувала завідувач бібліотеки-філії №5 для дітей Бориславської МЦБС Оксана Фус.
                                                                                                                     

24 березня 2016

До Всеукраїнського тижня дитячого читання

Літературний мікс «У країні Книгоманії»

Книги супроводжують нас впродовж усього життя із раннього дитинства. Завдяки їм ми маємо змогу пізнавати світ у всій його красі та багатогранності, подорожувати країнами та континентами, дізнаватись про культуру, літературу та науку різних народів світу.
Здійснити таку своєрідну мандрівку у світ літературних героїв мали змогу учні 6-б класу ЗОШ №8 – Говіщак Надія, Губич Софія, Паращак Ірина, Голяк Василина, Дидик Вероніка, Павлюк Марта, взявши участь у літературному міксі «У країні Книгоманії», який проводився в бібліотеці-філії №3 Бориславської МЦБС до Всеукраїнського тижня дитячого читання.











У першому завданні під назвою «Запитання із скриньки» діти виймали по черзі лоти із номерами запитань, на які потім повинні були відповісти. Дуже сподобалось учням друге завдання – «Телеграма від казкового героя». «Приїхати не зможу, бо батько не зробив мені човен та весельце» – ось по такій та інших веселих зашифрованих «телеграмах» від героїв книг слід було назвати як самого героя, так і твір.
Найважчим для учасників виявилось третє завдання – «Цитата з твору», яке вимагало знань тексту творів. По черзі діти вибирали написані на карточках тексти, зачитували їх та повинні були назвати автора і твір, з якого взято цитату.
«Впізнай героя» – такою була назва четвертого завдання літературного міксу. У ньому учні, відгадавши загадку, повинні були назвати будь-який твір, у якому цей герой був би дійовою особою.
У п’ятому завданні заходу – «Уривки з твору» учасники вставляли у зачитаний уривок твору ім’я його головного героя.
Цікавим та захоплюючим виявилось останнє завдання – «Книга заховалась». За короткою характеристикою змісту книги учням слід було відшукати її на книжковій виставці.
А на завершення заходу учасники літературного міксу ознайомились із матеріалами тематичної полиці «Твій друг – книга».
Літературний мікс «У країні Книгоманії» провела бібліотекар Оксана ЩЕСНА.
Наталія СЕНЬКІВ,
зав. бібліотеки-філії №3 Бориславської МЦБС

22 березня 2016

До обласного Дня читання та Року Івана Франка голосне читання казок Івана Франка у бібліотеці-філії №5 для дітей Бориславської МЦБС 21 березня 2016 р.


17 березня 2016

ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ІВАНА ЗІНЧЕНКА

ПОЕТИЧНИЙ  ЗОРЕПАД  "ТВОРЕЦЬ  СЛОВА,  ПІСНІ  І  ДОБРА"



Розлилось моє слово морями
І дощем випадає рясним,
Побраталось воно з яворами,
Обвінчалась калина із ним.
Моє слово -  Ісуса дорога,
Животворна галузка верби -
На Голгофі молилося Богу,
Щоб прозріли незрячі раби.
Іван Зінченко.
   Ці поетичні рядки належать нашому славному поету, з діда-прадіда козакові  Запорізького краю Іванові Кириловичу Зінченку. Поет-пісняр відомий був не лише в нашому славному місті  Бориславі, в якому проживав у багатоповерхівці по вулиці Трускавецькій - його знала вся Україна завдяки відомій пісні «Журавка».
   Поетичне слово Івана Зінченка - це наче згусток вибухової  енергії, кинутої до сердець мільйонів такою крилатою фразою:
О ні! Не меч дволезний, а перо
Щодня тримаю там, де родить поле.
А серце пішки йде на  виднокола
Творити Словом пісню і добро!
   Входячи у світ цієї поезії просто тонеш у густій образності, спокійній, виваженій і водночас глибокій думці, котру прагнеш осягнути розумом і душею, а пірнаєш одразу  в розбурхану ріку буття.
Десь озвалося небо громами
Чи молитву земля промовля -
Пахне поле  від кривд полинами,
Пахне кровю козацька земля.
      Народився  Іван Зінченко 20 березня 1916 року на Запоріжжі в селі Роботівка у бідній селянській родині. Пройшов він крізь голодомор 33-го, пекло війни, полон, а потім… крізь тортури сталінських таборів смерті, загибель сина і передчасну смерть вірної дружини. Та на своїй хресній дорозі він написав повість «Смарагд», пятнадцять поем і безліч віршів, на основі яких композитори України створили понад 20 пісень. Низку пісень поет сам озвучував, серед них - «Мамо, візьміть на крило», «Прилітай, мій сину», «Мамина калина», «Не вмре Україна, не вмре», «Якщо горе загляне в вікно». Рідній матусі, а також матері - Батьківщині поет присвятив більше 50 віршів.
     Зворушливим до сліз є вірш поета «За ворота мати проводжала»
За ворота  мати проводжала,
Як гроза заснула в небесах.
А в матусі від журби і жалю
По щоці скотилася сльоза.
Пригорнув я матір, мов дитину,
Пригорнув стареньку до грудей,
Щоб віддати як святу хлібину
Своє серце й душу для людей.
Не сумуй, матусю, вечорами,
Як одягне яблуня парчу -
Я ж до тебе, ненаглядна мамо.
Білим птахом завтра прилечу.
   Здається, що немає такого українця, котрий би не знав пісню «Ой на горі та й женці жнуть», на крилах якої  від покоління до покоління лине слава про лицаря, «що проміняв жінку на тютюн та люльку, необачний».
    До 100-річчя від дня народження поета-пісняра Івана Зінченка працівники  бібліотеки-філії №6 для юнацтва Ольга Смерека і Марія Лутчак з групою перукарів першого курсу Бориславського професійного ліцею провели поетичний зорепад «Творець слова, пісні й добра».
   Розпочала  захід вчитель української мови і літератури Ірина Свищ такими словами: «Міняються часи,  міняються люди, тільки покликання митця вічне: сприймати людину і світ оком мислителя, філософа, а не безтурботного спостерігача».
   Іван Зінченко говорив:
«Для мене творчість - Великдень душі! Взятися за перо мене заставляє борг памяті про тих, хто вчив добра, мудрості, вчив жити за законами Правди, Совісті, Краси». 








     Ведучі вечора  розповіли про життєвий і творчий шлях Івана Зінченка. Учні ліцею  Наталія Іваникович, Марта Малетько, Анна Паращак, Ірина Костик, Марія Карпінська, Христина Дуб, Анжела Тирляк, Анастасія  Семенова прочитали поезії поета: «Журавка», «Голодомор», «Три говерли болю», «Раби», «Мамо, сива мамо…», «Давно заорана війна», «Тополина», «Мамо, візьміть на крило». 



    Перегляд книжкової виставки «Як син, люблю тебе я, Україно» провела бібліотекар Марія Лутчак.
   У бібліотеці-філії №6 для юнацтва ви можете ознайомитися з чотирма збірками поезій Івана Зінченка: «Акорди серця», «Я болем серця осягаю світ», «Три Говерли болю»; віршованим  романом «Волі брат» про національного героя України, гетьмана запорозького козацтва  Петра Конашевича - Сагайдачного.
   Іван Кирилович Зінченко прожив на цій землі 93 роки. Це був справжній поет від Бога і поетичні образи його з народу, тому вони такі прості, й у той же час мелодійні, багаті на епітети, як народна пісня. В своєму вірші «Прощальний акорд» поет писав:
Мов крилатий орел, моя думка в просторах літала
І я спраглий пив мудрість з криниці буття -
Ні, не марно я жив. Я ж невтомно шукав ідеалу.
Хоч живу, як жебрак, та немає в мені каяття.
Бо не зрадив Дніпра на  догоду вандалам.

Ольга Смерека,
  завідувач бібліотеки - філії №6 для юнацтва Бориславської МЦБС.

10 березня 2016

ФОТОМАНДРІВКА "КРАСА, ЗАСТИГЛА В КАМЕНІ"


06 березня 2016

ЛІТЕРАТУРНІ ЧИТАННЯ ДО 202-Ї РІЧНИЦІ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

ШЕВЧЕНКО  У  ЖИВОМУ  СЛОВІ

Тарас Шевченко — це не минуле, Тарас Шевченко — це сьогодення, він важливий і для тих, хто живе тепер, і для молодих, хто тільки починає своє життя, і для старших, і для всіх тих, хто хоч якось асоціює себе з Україною...

Щороку в березневі дні усі свідомі українці вшановують свого Генія і Пророка, який став символом України - Тараса Григоровича Шевченка
Ім’я Тараса Шевченка відоме всьому світові. Особливо воно близьке нам, українцям. Великий Кобзар став Кобзарем тому, що не лише оспівував у своїх творах величний та героїчний дух українців різних часів, показував красу природи засобами слова, передавав звуки за поетичними образами, а й виховував власним життєвим прикладом. Не залишався байдужим до долі свого народу, бо й сам був кріпаком і, як ніхто інший, розумів труднощі буття поневоленої людини.
Для багатьох поколінь українців Тарас Шевченко – порадник і провідник у цьому швидкоплинному світі. І хоча писав два століття назад, проблеми, які він порушував у своїх творах, актуальні і сьогодні.
До Кобзаря звертаються багато поетів сучасності. Адже він писав відверто та щиро, проживав кожне слово своєї поезії, плакав та сміявся.










4 березня в читальній залі центральної міської бібліотеки в рамках зібрання літературно-мистецького клубу "ЖИВЕ  СЛОВО" відбулись літературні читання творів Тараса Григоровича Шевченка "ШЕВЧЕНКО  У  ЖИВОМУ  СЛОВІ", присвячених 202-й річниці від дня народження великого Кобзаря. 
Ведуча заходу, бібліотекар Алла Божко звернулася до всіх присутніх зі словами, що у нашому житті Тарас Шевченко – це взірець, до якого потрібно прагнути. Адже досягнути його поетичної майстерності не може ніхто. Та й на прикладі життя поета можна показати, хто такий справжній патріот своєї Батьківщини, а «Кобзар»  це статут і закон для всіх українців.

Отже, Тарас Шевченко – це втілення сили духу, мужності, коли кожен українець буде прагнути до висоти його думок та ідей, то буде щасливою й вільною Україна…
Упродовж літературних читань присутні поринули у безмежний світ Шевченкової поезії, яка гармонійно перепліталась із фактами біографії поета-борця.
Під час заходу прозвучали вірші та уривки з поем:  "Думка" (Надія Чарнош, ЗОШ №4, 4 кл.); "Кавказ", "У тієї Катерини" (Андрій Делінкевич, активіст міської організації "Цвіт нації"); "І мертвим, і живим" (Наталія Сокаль, ЗОШ №6, 9 кл.); "Розрита могила" (Ярина Кошкорова, ЗОШ №6, 9 кл.); "Заповіт" (Тетяна Мохналь, ЗОШ №9, 4 кл.); "Ми восени такі похожі" (Софія Бренич, ЗОШ №8, 11 кл.); "Причинна" (Олена Бонтей, ЗОШ №4, 4 кл.); "Минають дні, минають ночі" (Марія Барщик, ЗОШ №3, 8 кл.); "Мені тринадцятий минало" (Захар Чушак, ЗОШ №9, 4 кл.); "Не гріє сонце на чужині" (Вікторія Джуфер, ЗОШ №9, 4 кл.); "За байраком байрак" (Давид Копитчак, ЗОШ №5, 9 кл.); "Іржавець" (Тетяна Файчак, ЗОШ №5, 9 кл.); "Чигрине, Чигрине" (Богдан Михаць, ЗОШ №9, 8 кл.); "По діброві вітер віє" (Ксенія Гошко, ЗОШ №5, 4 кл.); "Причинна" (Софія Придатько, БДГ, 11 кл., юна бориславська поетеса); "Нащо мені чорні брови" (Лілія Паращак, БДГ, 6 кл.); "Лілея" (Марія Гадубяк, ЗОШ №7, 10 кл.); "Наймичка" (Ася Лепак, ЗОШ №8, 10 кл.).
Також прозвучали пісні у виконанні: Божени Гамар "Гне тополю високую"; Анни Дум’як "Садок вишневий коло хати"; Ольги Тимчишин "Синові", "Всі ідем до тебе Божа Мати".

В читальній залі бібліотеки увазі присутніх представлено експозицію матеріалів «Шевченка полум’яне слово на сторожі вічності стоїть»; створено бібліовікно «Тарас Шевченко у творах наших краян»; підготовлено мультимедійну презентацію "Шевченко у живому слові" (бібліотекар Ірина Карпінська). А також працівниками центральної міської бібліотеки започатковано книгу "Тарас Шевченко в моєму житті", в якій всі присутні мали можливість розповісти чимало життєвих історій, поділитися спогадами, думками, чимось надто особистим, що пов’язане з Тарасом Григоровичем. Адже у життя кожного з нас він приходить по-своєму. До одних із пожовклих сторінок «Кобзаря» або разом з «Катериною» чи «Заповітом», яку читали напам’ять старші люди. Інші відкривають для себе велич Шевченка під час випадкових знайомств з цікавими людьми чи наодинці із його «Кобзарем».
Ведуча Алла Божко завершила літературні читання поезією Героїні Світу, української поетеси, дисидента,  членкині Української Гельсінської групи з 1979 р. ІРИНИ СЕНИК: 

Нам говорили, що у нас
Не було Пушкіна та Блока.
А ми? Пишались кожен раз,
Бо мали й маємо
Шевченка — нашого пророка.

Шевченко велет з велетнів, авжеж!
Борець за Правду і Свободу.
Його талант не знає меж,
Він СВІТОЧ нашого Народу.

Він приходив у найменший зал,
Через віки та покоління,
Тож піднесім його на п’єдестал
Якщо в нас є сумління.
(Ірина Сеник)

Божена ДМИТРИШИН, 
провідний методист Бориславської МЦБС.