31 грудня 2020

Дорогі наші ветерани, колеги, спонсори, меценати та друзі бібліотек Бориславської МЦБС!

 Дорогі наші ветерани, колеги, спонсори, меценати та друзі  бібліотек Бориславської МЦБС!

    Прийміть найщиріші вітання з Новим роком та Різдвом Христовим! Від усього серця бажаємо кожному, щоб рік прийдешній став роком міцного здоров’я, радості, добра та людського щастя. Бажаємо вам і вашим родинам миру, добробуту, достатку, здійснення мрій та бажань. Хай у ваших родинах панують любов, затишок та взаєморозуміння!

Щасливого Нового року та Різдва Христового!

22 грудня 2020

«Стефан Ковалів і сучасність».

 

«Стефан Ковалів і сучасність».

«Пам’ятай, що найбільше щастя і багатство – це залишити по собі в народі  чесне ім’я і добру пам’ять».

#Стефан_Ковалів

Пам’ять… Саме сьогодні ці слова звернені до нас – сьогоднішніх та майбутніх поколінь. Усе своє життя Стефан Ковалів думав і працював, допомагаючи народу вирватися з бідності та злиднів, робив усе для піднесення його освіти й поліпшення роботи школи.

          З 1879 року жив і працював в Бориславі.  Причиною приїзду С. Коваліва до міста нафтовиків стало введення 1872 року в Галичині обов’язкової початкової освіти, а також передбачуваний приїзд 1880 року австрійського Цісаря до Борислава.

       Саме в Бориславі Стефан Ковалів був призначений управителем чотирикласної школи, в якій тоді навчалося 500 учнів і працювало 5 учителів. Через рік школу відвідувало 1 200 учнів, а в 1909 році їх було вже 2 300. С. Ковалів вперше запровадив навчання в школі українською мовою. Часто з учнями організовував екскурсії, переважно на нафтопромислові об’єкти та в Карпати. При школі  створив учнівський хор, в якому брали участь і дорослі. Стефан Ковалів був щиро відданий педагогічній справі. Його уроки були дуже цікавими. Одночасно працював  директором  омброметричної станції.

       Проживаючи в Бориславі, Стефан Ковалів був свідком небаченої слави і катастрофи нафтової свердловини «Ойл-сіті», ходив знайомими нам вулицями Борислава, заходив іноді до аптеки магістра-фармацевта Івана Зега, адже це поряд зі школою, бачив щодня барабів на біржі праці – барабському мості.

      Перу письменника належить понад 130 художніх творів, більше 30-ти публіцистичних статей на різні теми. З його творів постають правдиві картини життя тодішнього Борислава. Свій літературній шлях С. Ковалів  розпочав з 1881 року нарисами, які потім переросли у глибокі художні твори. Друкував їх під псевдонімами – Дрозд, Дроздишин, Плескачка, С. П'ятка.

      Стефан Ковалів відстоював інтереси бориславських робітників перед владою. Робітники, бачачи в особі Стефана Коваліва свого захисника та оборонця, щиро його любили. У 1919 році, коли Західна Україна перейшла до рук Польщі, до Дрогобича переїхав новий повітовий староста. Почувши, що в Бориславі директор школи українець, він одразу вирішив звільнити Стефана Коваліва з посади. Дізнавшись про це, бориславські робітники припинили роботу фабрик та нафтових підприємств. Нескінченним потоком робітники пішли до Дрогобича, щоб захистити свого директора. Переляканий староста пообіцяв робітникам, що Стефан Ковалів залишиться в Бориславі.

      Місто Борислав стало долею Стефана Коваліва, де він жив понад 40 років.

      Літературна творчість була для Коваліва єдиною трибуною, з якої він міг передати на весь голос свій біль, свій гнів, своє обурення…

      Той, хто прочитав бодай один твір Стефана Коваліва, зможе уявити собі ті складні реалії, які відбувалися на теренах Борислава у часи панування Австро-Угорської монархії, коли в нашому краї золото буяло з-під землі, чорне золото, але справжні господарі цього краю змушені були жити у злиднях і гнути горб на статки чужинців.

     Щоб по-справжньому любити рідний край, його треба добре знати. Ці знання не лише підносять і звеличують людину, а й розширюють її світогляд. Саме ці знання є своєрідним містком, що єднає покоління минулі з поколіннями нинішнім і прийдешнім.

      Іменем Стефана Коваліва у  Бориславі названа вулиця, а від назви вулиці новий міський мікрорайон.

      27 вересня 1987 р. на будівлі ЗОШ№4, яка знаходиться  на вул. С. Коваліва, відкрито меморіальну дошку з барельєфом Стефана Коваліва. А з  2018 року  ЗОСШ №4  носить ім’я Стефана Коваліва.

             У «Книзі  пам’яті», яку  вишивали бібліотечні працівники Бориславської МЦБС  під керівництвом  мецената Людмили  Булик є сторінка, яка присвячена Стефанові Коваліву. «Книга пам’яті» знаходиться в Центральній міській  бібліотеці.

       Могила Стефана Коваліва та його дружини знаходиться в Бориславі на потоцькому кладовищі (вул. Церковна). Кожного року сюди приходять  бориславці та молодь, щоб вшанувати пам’ять Стефана Коваліва.

Ірина Перелом, бібліограф Бориславської МЦБС.  

 

13 грудня 2020

Колектив Бориславської МЦБС висловлює глибокі співчуття директору Наталії Бараняк з приводу непоправної втрати – смерті матері.

 

Колектив Бориславської МЦБС висловлює глибокі співчуття директору Наталії Бараняк з приводу непоправної втрати – смерті матері.

    Дуже важко втрачати рідних людей, а смерть матері – найбільша трагедія в житті кожної людини. Прийміть наші найщиріші співчуття з приводу втрати найріднішої у світі людини.

Сьогодні, у цей важкий для Вас час, ми разом з Вами низько схиляємо голову у скорботі. Сумуємо разом з Вами, світла та вічна їй пам’ять, нехай земля буде пухом.

Від імені колективу Божена Дмитришин, провідний методист Бориславської МЦБС.

03 грудня 2020

СОРТУЙМО СМІТТЯ ЗАРАДИ НАШОГО ЗАВТРА !

 

СОРТУЙМО   СМІТТЯ   ЗАРАДИ   НАШОГО   ЗАВТРА !

     Бібліотеки Бориславської МЦБС долучилися до збору вторинної сировини – паперу, пластику та використаних батарейок.  Такі пункти збору створено у кожній бібліотеці системи.

Сортування і утилізація відходів є дуже актуальним питанням для нашої країни, адже вже сьогодні близько 5% території України займають сміттєзвалища.

На превеликий жаль, в нашій країні довгий час не розвивалася культура поводження з твердими побутовими відходами. Ми вважали, що викинувши непотрібну в побуті річ у відро для сміття або в загальний контейнер – ми впоралися, вирішили маленьку проблему в своєму житті – навколо стало чисто і приємно оку.

І тільки в останні роки, коли екологи почали на всіх форумах і конференціях не просто вже говорити, а кричати про жахливий екологічний стан нашої планети, в нашому житті з’явилося нове поняття – вторинна переробка ну, і власне, вторинна сировина та її збір.

Шановні відвідувачі! Йдучи до бібліотеки приносіть, будь ласка, непотрібний папір, пластик та батарейки!

Покажемо всім мешканцям нашого міста, що сортування сміття – це культура відповідального ставлення до сміття, яка формує наші щоденні звички. Адже з маленьких щоденних добрих справ формується наше майбутнє.

Міська бібліотека для дітей
Бібліотека-філія №2
Бібліотека-філія №3

Центральна міська бібліотека

Бібліотека-філія №1
Бібліотека-філія №6 для юнацтва
Бібліотека-філія №5 для дітей

Тому, ми запрошуємо всіх відвідувачів бібліотек приєднатися до нашої ініціативи – почати сортувати сміття вдома і приносити його до бібліотеки. Бо такими маленькими кроками разом зробимо великий внесок у збереження екології нашого міста.

Тож сортуймо сміття заради нашого завтра!

Божена Дмитришин, провідний методист Бориславської МЦБС.


19 листопада 2020

Використання нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв).

 

Використання
нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок 

і земельних часток (паїв).

На часі багато змін у сфері земельних правовідносин. Деякі з них торкнуться і власників земельних часток(паїв). Сподіваємося, що ця консультація, яка надана у рамках Програми «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство» Русланом Фурдзином - головним спеціалістом відділу «Бориславське бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, стане Вам у нагоді, шановні читачі.  

Пане Руслане, пропоную поетапно давати відповідь на це питання. Спочатку скажіть нам, що таке нерозподілена земельна ділянка?

 Статтею 13 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) визначено, що нерозподіленою земельною ділянкою є земельна ділянка, яка відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) увійшла до площі земель, що підлягають розподілу, але відповідно до протоколу про розподіл земельних ділянок не була виділена власнику земельної частки (паю).

А що таке невитребувана земельна частка (пай)?

Невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).

Чи можуть нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) передаватися в оренду?

На підставі рішення відповідної сільської, селищної, міської ради нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку. Про це зазначається у договорі оренди земельної ділянки. Тим часом власникам земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участі у розподілі земельних ділянок, скеровується повідомлення про результати проведеного розподілу земельних ділянок. Таке повідомлення надається обов’язково у письмовій формі цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. А за умови, коли відоме місцезнаходження власників чи їх спадкоємців, тоді можливе також вручення відповідного повідомлення особисто.

А за якої умови може бути припинений договір оренди?

Зазначу, що з моменту державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку договір оренди припиняється, а державна реєстрація припинення права оренди проводиться одночасно з державною реєстрацією права власності. У разі коли цей договір оренди невитребуваної (нерозподіленої) земельної ділянки, закінчився у зв’язку з набуттям права власності на неї до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці, орендар має право на збирання такого врожаю. Важливо й те, що власник земельної ділянки має право на відшкодування збитків, пов’язаних із тимчасовим зайняттям земельної ділянки колишнім орендарем. у розмірі пропорційно до орендної плати з дня припинення договору до дня збирання врожаю.

Чи встановлено граничний термін оформлення права 
власності на земельну ділянку власником невитребуваної 
земельної частки (паю) або його спадкоємцем?

Так, звичайно. Законом встановлено такий термін - до 1 січня 2025 року. У разі якщо до цього часу  власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Що ж тоді відбувається із цією земельною ділянкою?

Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.

          Відповідно до ч. 2 ст. 335 Цивільного кодексу України 
безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що 
здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, 
за заявою органу місцевого самоврядування, на території 
якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої 
речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах 
масової інформації.
          Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної 
нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти 
майном відповідної територіальної громади, може бути передана 
за рішенням суду у комунальну власність. Розгляд заяви органу місцевого 
самоврядування про визнання земельної ділянки безхазяйною здійснюється 
в порядку окремого провадження згідно з вимогами ст. ст. 329 - 333 Цивільного 
процесуального кодексу України.

Звертаю увагу, що протягом семи років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передача її у приватну власність (крім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).

А чи може бути надано додатковий строк для оформлення права власності на таку земельну ділянку?

Так, за позовом власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцю у разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини суд може визначити додатковий строк, достатній для такого оформлення. У разі відсутності земель сільськогосподарських угідь колективної власності така земельна частка (пай) може бути виділена в натурі (на місцевості) за рахунок земель запасу комунальної власності відповідної територіальної громади (за наявності таких земель).

 Ми і надалі продовжимо
серію наших консультацій у сфері земельних правовідносин.

Разом з тим, інформуємо, що для отримання безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

*   зателефонувавши:  

097 133 93 67 (Бориславське бюро правової допомоги),  

067 16 77 144 (Стрийський місцевий центр), на гарячу лінію 0800 21 31 03

* надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:

https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/;

*надіславши листа на адресу електронної пошти:

е-mail:  boryslav@legalaid.lviv.ua (Бориславське бюро правової допомоги);

* skype: Бориславське бюро правової допомоги;

* залишивши своє звернення у скриньці для звернень громадян Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Борислав, вул. Міцкевича, 64.

*Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid» https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php

15 листопада 2020

Вітаємо з ювілеєм Тетяну Недожуру!

 

Вітаємо  з  ювілеєм  
Тетяну  Недожуру!
 

  Колектив Бориславської міської централізованої бібліотечної системи щиро вітає з ювілеєм працівницю Тетяну Недожуру!

У цей святковий день бажаємо Вам  міцного здоров’я, оптимізму, віри, любові близьких, рідних та колег, щирих друзів, благополуччя та невичерпного щастя! Нехай ваш будинок буде наповнений щастям, теплом і посмішками.

В день Вашого ювілею приносимо

Вам свої привітання.

Добра і радощів бажаєм,

Здоров’я Вам на всі літа !

Хай сонце весело Вам сяє,

Хай квітне в серці доброта.

Хай світять Вам життєві долі,

Хай обминає Вас журба.

Бажаєм Вам від всього серця

Любові, щастя, і добра.

Многая і благая літа.



14 жовтня 2020

Віче «Нескорені» з нагоди Дня захисника України та 78-ї річниці утворення Української Повстанської Армії.

 

Віче «Нескорені» 

з нагоди Дня захисника України
та 78-ї річниці утворення Української Повстанської Армії.


За нашу рідну Україну,

Що зберегли за всі віки -

Низький уклін і тричі "СЛАВА!"

Вам, українські захисники!


Відеозапис заходу за посиланням:

https://www.facebook.com/watch/?v=3626750367387470 

14 жовтня біля могили воїнів УПА, що у мікрорайоні Губичі, бориславці вклонилися світлій пам'яті мужніх воїнів Української повстанської армії, які загинули, виборюючи право для усіх українців на гідне та справедливе життя.

Модератор заходу, провідний методист Бориславської МЦБС Божена Дмитришин розповіла присутнім, що Покров Пресвятої Богородиці ще з козацьких часів був святковим днем захисників Вітчизни, оскільки пов’язаний із боротьбою за свободу та порятунком від ворогів.  

З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і перемог українського народу в свято Покрови Україна відзначає – День українського козацтва, День створення Української повстанської армії та День захисника України.

Тому 14 жовтня ми низько схиляємо голови перед священним подвигом воїнів УПА, героями новітньої Російсько-української війни, які пожертвували своїм життям за майбутнє своїх нащадків, відстоюючи нашу незалежність.

 Віче розпочали із виконання Гімну Організації Українських Націоналістів «Зродились ми великої години».

Далі настоятелі храмів міста відслужили панахиду за упокій душ полеглих та всіх невинно убієнних в ході національно-визвольних змагань за незалежність України.

У виконанні групи Церкви Християн Віри Євангельської прозвучав Духовний гімн України  «Боже великий, єдиний».

Квіти шани і вдячності від громади міста до могили воїнів УПА поклали міський голова Ігор Яворський, представники влади та громадських організацій міста.

Традиційну гірлянду пам’яті до могили воїнів УПА поклали представники Бориславської станиці національної скаутської організації «Пласт».

До слова був запрошений міський голова Ігор Яворський. Захід продовжила церемонія вручення медалей захисникам України та пам’ятного подарунка, які вручали міський голова Ігор Яворський і військовий капелан Михайло Дрен. Акція вручення пам’ятних подарунків-вишиванок була організована за ініціативи військових капеланів міста Борислава.

Фото заходу  Анна ПанівБориславська міська рада

Віче з нагоди Дня захисника України та 78-ї річниці утворення Української Повстанської Армії завершилося спільним виконанням Гімну України. Слава Україні! Героям Слава!

Божена Дмитришин, провідний методист Бориславської МЦБС.