18 грудня 2014

СВЯТО МИКОЛАЯ


За дітей цієї ночі не забув наш Миколай


          «Яка радість, який рай – іде Святий Миколай» - саме таким радісним і довгоочікуваним є для кожної дитини це свято, сповнене добра і милосердя. І саме таким, добрим і чуйним до чужої біди, був колись на землі Миколай. По сьогоднішній день великий Святитель чує нас і рятує від бід світлом своїх чудес, дарує любов і благословення.
          Традиційно свято Миколая відбулося у міській бібліотеці для дітей. Присутні, а зібралося їх у цей день чимало, прослухали вірш про земне життя Святого Миколая (Вікторія Голяк), радо зустрічали Ангелів (Софія Шиян, Валерія Шахунова), які злетіли з неба, щоб допомогти Божому Угоднику обдарувати чемних діточок. Але підступні чортенята (Оля Гедро, Аня Бассараб) заволоділи книжкою, в якій записані всі чемні діти, і нізащо не хотіли віддавати її. Та врешті Ангелята прогнали їх до пекла, адже в нашій бібліотеці зібралися тільки добрі діти.






Привітати всіх присутніх прийшли вихованці дитячого cадка № 18. Під керівництвом вихователя Ярослави Кухар та музичного керівника Богдани Блищак малюки зачарували присутніх зворушливою літературно-музичною композицією. Семеро чарівних Ангеликів розповіли про святого Миколая та про діток, які щиро його люблять і виглядають.
Під акомпонемент баяну прозвучали пісні «Тиха ніч», «Під подушку», а під звуки пісні «Їде, їде Миколай» до нашої зали з величезним мішком за плечима увійшов такий довгоочікуваний небесний гість. З ще  більшим завзяттям розповідали малюки Святому Миколаю віршики, які він уважно вислухав, похвалив та поблагословив малят.
          Члени клубу «Казкарі», учні 3 – Б класу ЗОШ № 3 потішили присутніх ляльковими виставами «Колобок» (Віталій Пелешок, Олександр Кричак, Юрій Кузан, Володя Петрів, Олег Федрак, Андріанна Возняк, Богдан Яворський, Валерія Шахунова) та «Кривенька качечка» (Юля Пікалова, Наталя Гвоздецька, Олег Костик, Ірина Здендяк, Валерія Шахунова) а старша група нашого клубу (Аня та Василь Смольницькі, Володя Ільницький, Софія Шиян, Оля Гедро, Аня Бассараб) показали виставу «Загублений лист». Радо аплодували малюки героям казок, а Святий Миколай обдарував усіх присутніх діточок солодкими подарунками і під звуки пісні «Ой, хто, хто Миколая любить» та поспішив далі.
          Життя Святого Миколая дає нам важливий урок – бути щедрими, добрими, працьовитими і милосердними, адже дарувати радість людям, які поруч – найголовніше багатство у житті.  Саме такими людськими рисами наділений «помічник Миколая», який завітав до нас на свято і без якого воно просто б не відбулося - це пп. Володимир Голобутовський – депутат Львівської обласної ради, меценат, людина «великого серця». Саме йому ми завдячуємо тим, що мішок Миколая був таким великим і важким. Постійно допомогу надає нам пан Володимир уже не перший рік, ще жодного разу не відмовив у вирішенні проблем бібліотеки. А нещодавно у черговий раз люб’язно надав МБД кошти на придбання нової літератури, за що ми і наші читачі йому безмежно вдячні. Адже у наш важкий час поповнення бібліотечних фондів відбувається здебільшого за рахунок таких небайдужих людей. Віримо, що наша співпраця і надалі триватиме, а сьогодні від імені працівників міської бібліотеки для дітей хочемо щиро подякувати Володимиру Голобутовському і побажати йому міцного здоров’я, успіхів у всіх добрих починаннях, мирного неба над головою, рясних Божих благословень і нехай Господь воздасть Вам сторицею за все те добро, яке Ви чините.

«Ніч святого Миколая – дивна і чарівна»




Що нині за днина,
Що нині за свято,
Що сюди зібралось
Так гостей багато?
Знаю, що за днина,
Знаю, що за свято!
То прийшли Вкраїні
І нам честь віддати.
Всім нам честь віддати,
Бога привітати,
Про святого Миколая
У цей день згадати.

Кожного року відзначають два свята Миколая. Перше - 22 травня, а друге - 19 грудня. Зимового Миколая відзначають урочисто, запрошують гостей. Святого Миколая люди люблять, бо він - захисник усіх бідних і знедолених. Найбільше люблять і шанують його діти. Для них він - почесний охоронець і завжди приходить з подарунками. 
Народ склав про Святого Миколая багато легенд і переказів. У них розповідається, як він боронить людей від стихійного лиха, особливо на воді. Всі рибалки мали в своїх куренях образ Святого Миколая і брали його з собою, виходячи в море на промисел. Святий Миколай є другим після Бога заступником людей від усіх лих і нещасть. Все життя він ніс людям добро і милосердя. Він опікується не тільки людьми, а й дикими звірами. Такими словами розпочала літературно – музичну композицію бібліотекар Наталія Пріцак.
На сцену завітали дівчатка в українських костюмах (Фаримець Ірина і Кондратишин Марта), які  запрошували всіх на свято до Святого Миколая в бібліотеку. 

І до нас на свято завітали дошкільнята (старша група) ДНЗ №20 (вихователі Дворян Оксана Іванівна, Думанська Галина Богданівна, Петрицин Любов Василівна).
А яке свято могло б пройти без бісика (Демидова Оля), яка приготувала різки, і не мала кому роздати, бо всі наші діти чемні і слухняні.

Помічниками святого Миколая були:
Зірочки (Яців Діана і Кропивницька Василина), які освітлювали  шлях гостю з небес;

Вітер (Дьорка Іван), який всі шляхи повимітав, брами всі повідчиняв.

Сніжинки (Яців Сніжана, Бойко Аліна, Лютак Каріна), які допомагали Ангелам (Гарасим’як Каміла, Хома Вікторія, Титиш Лілія) навантажувати дарунками санчата Святому Миколаю, щоб раділи всі малята;
Ябіда (Дьорка Оксана),  яка хотіла щоб всі подарунки були тільки  її.
























А сам Миколай (Михаць Ростик) прийшов до дітей на свято з великим мішком подарунків. Дарунками були книжечки для наших дошкільнят.
Помічники Миколая загадували загадки, на які дітки вміло давали відгадки.
Протягом свята звучали пісні  «Ой хто, хто Миколая любить», «Золота зіронька», «Нічка – чарівничка», «Миколай крокує до нас», пісня чортиків, «Кружляють сніжинки», пісня Ангелів та ін.






 Свято Миколая для дітей підготували завідувач бібліотеки – філії №5 Оксана Фус та бібліотекар Наталія Пріцак.

28 листопада 2014

Громадські слухання в Бориславській МЦБС

«ГРОМАДА  І  БІБЛІОТЕКА:  ЧУЄМО ОДИН  ОДНОГО»


«…Нам зараз треба дати імпульс і життя бібліотекам,
бо більшість із них у важкому стані…
Треба піднімати бібліотеки…
У нас є ідея зробити їх не просто центрами дозвілля, а виховання».
(Слова з інтерв’ю Міністра культури України Євгена Нищука).

26 листопада 2014 року в читальній залі центральної міської бібліотеки відбулися громадські слухання «Рідному місту/селу – сучасні бібліотеки» під гаслом: «Громада і бібліотека: чуємо один одного», присвячені загальним проблемам розвитку публічних бібліотек Бориславської МЦБС.

Директор Бориславської МЦБС Лідія Семенчук ознайомила присутніх представників громади, членів міської організації «Союз Українок», вчителів, вихователів та бібліотечних працівників з важливістю проведення громадських слухань, метою яких є надання членам територіальної громади Борислава інформації про роботу публічних бібліотек міста, їхнє бачення перспектив розвитку, а також створення умов для ведення діалогу «бібліотека – громада» щодо проблем життєдіяльності публічних бібліотек, ініціювання та підготовки рішень і звернення з ними до органів влади.

Громадські слухання «Громада і бібліотека: чуємо один одного» торкалися як загальних проблем життєдіяльності публічних бібліотек системи, так і окремих проблем –– бібліотечних  послуг, інтер’єрів закладів, благоустрою території, напрямів модернізації бібліотек, визначення їх місії та ін.
Бібліотекарі центральної міської бібліотеки Алла Божко та Ірина Карпінська продемонстрували присутнім презентацію «Центральна бібліотека в ногу з часом», яку присвятили 75 – річчю з дня її заснування.

До презентації увійшов матеріал, який ознайомив з історією та послугами, що надає бібліотека, структурою довідково – бібліографічного апарату, бібліотечним фондом, виставковою та масовою діяльністю, Інтернет – послугами, які надає бібліотека, діяльністю клубу книголюбів «Вечірні зустрічі» і «Книгою Почесних гостей ЦМБ».


Представник громади, користувач центральної бібліотеки Георгій Васильович Сухарєв висловив вдячність працівникам бібліотеки і розповів, що книга в його житті має неабияке значення. Він зазначив, що сьогодні друкована книга серед молодого покоління дещо втрачає свої позиції по відношенню до інших високотехнологічних засобів комунікації. Але, на його думку, в цьому немає нічого поганого. Електронні книжки, які можна знайти в Інтернеті, значно полегшують і прискорюють доступ до потрібної людині інформації. А прихильників читання традиційних книжок завжди буде багато, адже спілкування з друкованою книгою викликає особливе відчуття, ніби спілкуєшся з живою людиною. Книзі ми завдячуємо тим, що й сьогодні можемо насолоджуватися шедеврами давньої літератури.
 Георгій Васильович запропонував приватним підприємцям і всім небайдужим звернути увагу на подальший розвиток бібліотек, а саме сприяти виділенню коштів на поповнення бібліотечних фондів книгами та періодичними виданнями для її повноцінного функціонування і задоволення запитів користувачів.

Словами вдячності розпочала свій виступ пенсіонерка, колишній працівник Міського відділу освіти, вчитель історії і постійний користувач бібліотеки – філії №6 Бориславської МЦБС Любов Євстахівна Королишин. Вона зазначила, що спілкування з книгою допомагає людині розвиватися та вдосконалюватися. Адже для того, щоб зрозуміти зміст, який автор прагне донести до читача, треба читати вдумливо, уважно, підключати свій власний досвід, вміти аналізувати інформацію. І якщо читачеві це вдається, то перед ним розкривається цілий світ цікавих подій, глибоких душевних переживань, інтелектуальних відкриттів. Любов Євстахівна зосередила свою увагу на масових заходах, які проводяться у бібліотеці – філії №6 та в навчальних закладах міста, а це загальноосвітні школи №№4, 5, Професійний ліцей, Медичний коледж. Працівники бібліотеки докладають чимало зусиль для організації цікавих і змістовних масових заходів та сприяють  патріотичному вихованню юнацтва. Любов Євстахівна звернулася з проханням до приватних підприємців міста надати фінансову підтримку бібліотеці – філії №6 для формування бібліотечних фондів програмною літературою та придбання комп’ютерної техніки.

Про тісну багатолітню співпрацю з міською бібліотекою для дітей розповіла вчитель ЗОШ №1 Галина Зенонівна Гіщак. Вже багато років нам вдається спільно з бібліотекарями дитячої бібліотеки  організовувати розумне   дозвілля як у школі так і в бібліотеці, дати дітям можливість якомога більше пізнати цікавого, розкрити їх таланти та здібності і залучити до постійного користування бібліотечними фондами та   участі у заходах бібліотеки, переглядати цікаві інсценізовані казки клубу «Казкарі». Але на сьогоднішній день бібліотеку спіткало багато негараздів –– відсутність фінансування з міського бюджету на передплату газет і журналів та закупівлю програмної літератури, ремонт приміщення. Зараз для організації масових заходів у міській бібліотеці для дітей та ЗОШ №1 дуже потрібні такі видання як: «Позакласний час», «Розкажіть онуку», «Всесвітня література в середніх навчальних закладах», «Дивослово» та ін. Саме ті видання, наголосила Галина Зенонівна, використовуються для написання сценаріїв та інших матеріалів як у школі та і в бібліотеці.
Бібліотекар загальноосвітньої школи №8, постійна користувачка бібліотеки – філії №3 Катерина Ясеницька торкнулася проблем, які спіткали дану структуру сьогодні.  Це –– приміщення,  яке потребує ремонту, благоустрою території, поряд з якою знаходяться контейнери для сміття та напрямів модернізації бібліотеки, фінансування на комплектування бібліотечних фондів. Вона зазначила, що сьогодні комп’ютерні технології відіграють важливе значення для користувачів бібліотек. Підвищення соціальної і інформаційної ролі публічних бібліотек у сучасній діяльності диктує необхідність формування нових методів організації інформаційного простору бібліотеки, який реалізується на базі комп'ютерних технологій.

Учень 10 класу ЗОШ №4, користувач бібліотеки – філії №6 Павло Юськів висловив своє бачення про роль бібліотеки в його особистому житті: «Мені важко навіть уявити світ, в якому немає книги. До неї я звик з самого дитинства, вона розкривала переді мною дивовижні таємниці життя та давала корисні поради у важку хвилину, вчила розуміти самого себе. Книга, написана багато століть назад, допомагає нам пізнати світогляд і мислення наших далеких предків, розкриваючи тим самим секрети людської сутності. Завдяки книгам ми можемо прослідкувати еволюцію світогляду людини, суспільного устрою, етичних норм.  Книги зберігають всю відому історію нашого краю та існування». Павло наголосив, що у пошуку інформації він також користується комп’ютерними технологіями, але книгу в його житті вони не замінять.
Пропозиція Павла Юськіва –– це виділення окремого приміщення у бібліотеках для комп’ютерних технологій, для можливості спілкування в  комунікаційній системі Skype, а також перегляду відеопрезентацій та ін. У такому випадку користувачі, які використовують комп’ютер та Інтернет не будуть заважати іншим читати книги та періодичні видання, готувати реферати та матеріали для навчання у читальних залах бібліотек.

Вчитель української мови і літератури Дарія Юліанівна Монастирська багато років користується послугами бібліотеки – філії №5 для дітей. Дарія Юліанівна наголосила, що формування естетичного почуття дитини, її емоційної культури - сьогодні є основним завданням дитячих бібліотек. А сприйняття й осмислення прекрасного дітьми — основа естетичної культури, без якої почуття лишаються глухими до всього високого і благородного.
Дозвілева діяльність дитячих бібліотеки – філії №5 багата і різноманітна. Мають  в ній місце  традиційні та інноваційні заходи. Але головне, що їх поєднує і дає позитивний результат, це те, що бібліотека є центром спілкування, місцем, де можна із задоволенням, весело і змістовно провести вільний час, зібрати дітей для пошуку спільної відповіді на будь - яке запитання, об’єднати їх з метою отримання нових знань.
При бібліотеці – філії №5 для дітей діє клуб «Юні друзі книги», учасниками якого є учні ЗОШ №5. Тут юні користувачі мають можливість спілкуватися, творчо розвиватися – читати, співати, малювати, лікувати бібліотечні книги, приймати участь у масових заходах. Вже понад три роки у бібліотеці – філії №5 відкрито Інтернет – центр, в якому діти мають можливість  використовувати різноманітні інформаційні ресурси для навчання. Отже, дана бібліотека через різноманітні форми роботи допомагає дітям вільно спілкуватися, розкривати свої можливості та приховані таланти, відпочивати і розвиватись, залучати юних користувачів до читання художньої літератури не з примусу, а за потребою душі - що являється основним напрямком організації дозвілля.
Дарія Юліанівна Монастирська наголосила, що сьогодні проблемою  у бібліотеці – філії №5 для дітей є відсутність виділення коштів з міського бюджету, а також звернулася до підприємців міста з проханням надання фінансової допомоги для формування бібліотечних фондів програмною літературою.

У громадських слуханнях взяла участь користувач центральної міської бібліотеки, приватний підприємець Ірина Диняк, яка є постійним відвідувачем масових заходів даної бібліотеки. Вона зазначила, що центральна бібліотека – це основа для суспільно-економічного розвитку, це установа, ефект роботи від якої вражає помітними результатами. В даній бібліотеці потрібно провести ремонт, виділити кошти на поповнення фондів книгами та періодичними виданнями. Також центральна бібліотека  надає доступ до електронних ресурсів мережі Інтернет, які підвищують якість і ефективність праці бібліотекарів та якнайшвидший доступ і отримання інформації користувачами.

Про багатолітню співпрацю з бібліотеками міста розповіла вчитель християнської етики, членкиня міської організації «Союз Українок» Мирослава Дмитрівна Павлюк.
Вона наголосила, що бібліотечні фахівці сьогодні виконують ролі аналітиків при пошуку інформації. Саме вони мають найбільший досвід уточнення запитів, часто змушуючи користувачів усвідомити власні інформаційні потреби, навіть ті, що ще несформовані. Необхідно володіти високими професійними якостями, щоб забезпечити якісний рівень надання інформації. Професіоналізм бібліотечних фахівців у спілкуванні виявляється в прагненні розкрити й пізнати індивідуальність користувача та його запити. В процесі спілкування реалізуються особистісні й професійні якості бібліотечного фахівця. А їх розвитку сприяє самоосвіта, що включає підвищення інтелектуального потенціалу та розвиток етико-психологічної культури і комунікативних здібностей.

Представник громади, користувач центральної міської бібліотеки Андрій Миколайович Спас запропонував працівникам публічних бібліотек системи збільшити кількість масових заходів з екологічної тематики.
З розповіді Андрія Миколайовича, екологічний стан міста вже переріс поняття «проблема» і якщо не дотягнув до поняття «катастрофа», то це питання часу.
Відповідно, збільшуються потреби населення міста в отриманні екологічної інформації, все більше представників культури та освіти усвідомлюють необхідність формування екологічної культури як запоруки виходу з екологічної кризи. Разом з тим закладів, що покликані займатися саме просвітницькою діяльністю, спрямованою на формування екологічної культури, не так багато. А серед них одне з центральних місць посідають бібліотеки, перед якими стоїть завдання популяризації серед населення екологічних знань, формування у користувачів почуття відповідальності перед майбутніми поколіннями за збереження навколишнього середовища, за розумне господарювання.
А на завершення громадських слухань директор Бориславської МЦБС висловила вдячність учасникам за беззаперечну підтримку та побажала всім плідної співпраці і здійснення всіх бажань.

Провідний методист Бориславської МЦБС
Божена Дмитришин.

Поетично – філософський світ Богдана Завідняка


Борислав – ти єдиний такий,
Борислав – ти святий і близький.
Місто радості щастя й любові,
Борислав – ти у кожному слові!

    20 листопада в центральній міській бібліотеці відбулася  творча зустріч «Поетично – філософський світ Богдана Завідняка».
Ведуча заходу Алла Божко наголосила, що наш Борислав – колиска нафтової промисловості – місто, яке породило багатьох талановитих людей, особливо в літературній галузі. І сьогодні до нас завітала людина непересічна: доктор філософії, доцент кафедри філософії Українського Католицького університету у Львові, випускник Папського університету св. Урбана в Римі (1992–2001), а ще поет,  перекладач, упорядник книг, критик,  член спілки письменників України.  А ще хороший батько, вдячний син, люблячий чоловік і великий патріот України – це Богдан Теодорович Завідняк.

Богдан Завідняк є автором філософських творів, літературних  досліджень, критичних матеріалів. Окремою віхою його творчості є переклади. Богдан Теодорович перекладає з німецької, польської, російської, італійської, англійської та латинської мов. За своє кредо в перекладацькій діяльності взяв слова свого духовного наставника в літературі, письменника Ігоря Качуровського:  «Скільки є ще поетичних світів, до яких ми навіть не зазирнули…».

 Керуючись цими словами, як людина високоосвічена, звертається до незаслужено забутих авторів. Так в 2001 році виходить з друку двохтомник німецької поетеси 18-19 ст. баронеси Аннети фон Дросте – Гюльсгоф, вірші якої переклав Богдан Завідняк.
  У літературному кутку «Сузір’я літераторів Борислава» представлена зірочка Богдана Завідняка.  А загорілася вона тому, що побачили світ книги  поезії автора – це книги «Калинове вікно» та «Фіалкова флейта».

По – справжньому закоханий у філософію, автор спробував у своїх книгах передати філософію життя засобами поезії:

В цю книжку нашептали ці слова
Душа і  Бог з його красивим змістом,
Про все, що в ній і чим горів, бува,
Як слухати сідало поза містом
Загривлене, як лева голова,
Ласкаве сонце, ніжне й променисте…

Упродовж творчої зустрічі гості із задоволенням послухали роздуми автора, свої поезії і художні переклади, виступи його колег по перу.

Наші любителі художнього читання під керівництвом Наталії Харлан підготували поетичний подарунок, прочитавши поезії нашого гостя. А саме, про сенс поезії автора «Пиши і жди, коли зійде» читав Олексій Сабат, поезію «Звільнення» прочитала Наталія Сабат, Богдана Ровенчак продекламувала «Смерть Лазаря», а Остап Федрак прочитав поезію «В церкві на Волянці».

Знайомлячись з творчістю Богдана Теодоровича, ми бачимо, що основним її лейтмотивом є роздуми про людське буття, про найдосконаліше Боже творіння – людину, про сенс людського життя. І вічна тема – сюжети з Біблії…

     З привітальним словом виступили:

     Роман Соловчук – заслужений журналіст України, член спілки  журналістів і спілки письменників України, автор книг «Барабський міст», «Краяни», публіцист, видавець, а ще й меценат бібліотек міста.
 

     Володимир Гнатюк – член спілки письменників України, поет, автор поетичних збірок «Вічність духу», «Пробудження».

     Богдан Британ – член спілки письменників України, журналіст, поет, автор поетичних збірок «На небесах Вселенської любові», «Дорога до себе».

     О. Микола Пишкович – настоятель храму Успіння Богородиці, що на Мражниці.

  Марія Голобутовська – спеціаліст відділу освіти, вчитель ЗОШ №5.

    Тетяна Шеремета – журналіст, директор радіоредакції «Слово».


   Гості з приємністю поспілкувалися, дізналися багато цікавого про нашого талановитого краянина, який своїм життям поповнює когорту уславлених людей Борислава і побажали йому творчого неспокою, нових здобутків, а найголовніше, Божої опіки та здоров’я.