29 серпня 2023

«До дня народження Івана Франка».

 «До дня народження Івана Франка».

Кожний думай, що на тобі

Міліонів стан стоїть,

Що за долю міліонів

Мусиш дати ти одвіт.

       Щороку 24 серпня українці святкують День Незалежності України, так і щороку 27 серпня відзначають день народження Великого Каменяра, який був у передніх рядах тих, хто ламав скелю старого світу в ім’я нового; скелю неправди і визиску в ім’я правди, добра і краси…

Біля пам’ятника Іванові Франку зібралася бориславська громада, щоб відзначити 167-му річницю від дня народження свого земляка, який виводив Галичину на сцену світової цивілізації, прилучав її до культурних досягнень інших націй, прокладав дорогу до Дніпра, до Києва, де формувалась нова українська генерація, з якої згодом вийшло багато славних людей, що боролись за українську державність.

Тому, з усіх предтеч відновлення української державності він не просто найближчий до нашої сучасності, а стоїть в самому центрі нашого дня, як сонце, дає світло нашим думкам і впевненість, що ми переможемо – і житимемо як незалежна нація на просторах майбутніх тисячоліть, а його твори виховують у читачів прагнення свободи і правди.

Вогонь запалений Франком,

У нашім серці не погас –

Він став над простором і часом

Він будить нас, він кличе нас!

Провівши паралель між Днем Незалежності України та днем народження Івана Франка і збагнемо: хто ми і чиїх батьків діти, і зрозуміймо суть відомого виразу: вистрелиш сьогодні в національну ідею з пістолета – завтра вона вистрелить у тебе з гармати.

Адже кожен із нас неповторний і має особливі таланти: те, що може зробити одна особа, не зробить за неї ніхто інший. Отже, якщо людина не виконає свого життєвого завдання, не зробить того, що тільки вона може зробити, то це завдання буде не виконаним. А цю пророчу думку прекрасно сформулював Іван Франко: «Кожний думай, що на тобі мільйонів стан стоїть, що за долю міліонів мусиш дати ти одвіт».

Сьогодні українські воїни ведуть запеклу боротьбу з агресором, відстоюючи українські території, волю, свободу і незалежність України. Тому, нам потрібно збудувати кордон, який чітко і ясно позначить, що тут є ми, а ви – з другого боку і там робіть, що хочете. А якщо хочете свою імперію, то нехай. Але нам не перешкоджайте жити і не робіть нам пакостей, не вчиняйте агресії і не видумуйте якихось претензій, щоб зробити Україну частиною цієї проклятої імперії. Бо Україна – це демократична держава, якій потрібен мир і спокій.

 А наш Іван Франко був генієм української нації, співцем свободи і великим патріотом, який любив Україну і  усвідомлював, хто ми є і хто разом із нами творить цей народ.

Несе Франко нащадкам хліб щоденний,

Несе у серці вистражданий вірш.

Несе в поривнім нескоримім жесті,

І шлях його крутіш, аніж гора, –

За всіх, хто йшов у бій на полі честі,

За всіх, хто гинув на шляху добра.

   Модератор заходу Богдана Хом’як-Гаврилик запросила покласти квіти шани від громади міста до підніжжя пам’ятника Іванові Франку секретаря Бориславської міської ради Юрія Химина та депутата Бориславської міської ради Андрія Спаса.

До слова був запрошений Андрій Спас, який виступив з вітальним словом та продекламував «Строфи» Івана Франка.

Присутні із великою насолодою переглянули уривок з вистави «Захар Беркут» у чудовому виконанні акторів театру імені Петра Телюка міського Палацу культури під керівництвом режисера Наталії Кравцової.

 Уривок із казки «Фарбований лис» продекламував Симович Юрій, учень 3-го класу ЗЗСО №3, переможець міського конкурсу читців поезії Шевченка. А поезію Франка «Розвивайся ти, високий дубе» продекламувала Дуб Юлія, вихованка Центру дитячої та юнацької творчості.

*** *** ***

Присвятивши своє життя служінню рідному народові, Іван Франко непосильно титанічною працею наближав час самоутвердження України, як держави. Адже його пророчі слова є актуальними і сьогодні. Бо теперішня Україна – це не та держава, про яку він мріяв і задля якої він жив та творив. Держава, в якій найбільш упослідженою і знедоленою є українська нація, не може вважатися українською. У ній, як риба в воді, почувають себе зайди, об’єднані в потужні клани, що паразитують на тлі пограбованого ними народу. Об’єднавшись з українськими квіслінгами, згуртованими в політичні партії, вони творять чисельну п’яту колону, яка прагне за всяку ціну кинути Україну в пащеку ненажерливому імперському молоху, смертельно небезпечному для українського народу.

Тому, кожен, хто вірний пам’яті Івана Франка і бажає перемоги, миру та добра Україні, повинен стояти на боці тих сил, які прагнуть повернути Україну українцям, взявши на себе відповідальність за її долю:

Кожний думай: тут, в тім місці,

Де стою я у вогні,

Важиться тепер вся доля

Величезної війни.

Як подамся, не достою,

Захитаюся, мов тінь, –

Пропаде кривава праця

Многих, многих поколінь.

Тож читаймо, популяризуймо твори Івана Франка. Бо він змоделював і ствердив європейські орієнтири розвитку України. Наближаємо його ідеї до сучасності, щоб жити у європейській, незалежній, вільній та демократичній Україні!

Слава Україні! Слава Нації!

© Божена ДМИТРИШИН, провідний методист закладу культури «Бориславська публічна бібліотека».

У підготовці заходу взяли участь:

Управління культури, молоді, фізичної культури та спорту Бориславської міської ради;

Заклад культури «Бориславська публічна бібліотека»;

Центр дитячої та юнацької творчості;

Міський Палац культури.

 Модератором заходу була Богдана Хом’як-Гаврилик, бібліотекар бібліотеки-філії №8 села Ясениця-Сільна ЗК БПБ.

Публікацію «До 167-ї річниці від дня народження Івана Франка» підготувала Божена Дмитришин, провідний методист ЗК БПБ.

Щиро запрошуємо до публічних бібліотек Бориславської громади для поглибленого ознайомлення та виченння творів Івана Яковича ФРАНКА!

28 серпня 2023

Іван Франко - геній української нації...

 


Урочисте відкриття Алеї пам’яті Героїв Бориславської громади, що віддали життя у боротьбі за Незалежність України.

 Урочисте відкриття Алеї пам’яті Героїв Бориславської громади, що віддали життя у боротьбі за Незалежність України.

Героям слава — всім захисникам,

Що полягли за нашу Україну.

Наше майбутнє, щастя і талан

Завдячуєм Тобі, вкраїнський сину!

   24 серпня у Бориславі відбулося урочисте відкриття Алеї пам’яті Героїв Бориславської громади, що віддали життя у боротьбі за Незалежність України, модератором якого була Божена Дмитришин, провідний методист закладу культури «Бориславська публічна бібліотека».

 Відкриття Алеї пам’яті Героїв Бориславської громади розпочала поетичними рядками поета Сергія Борчука «ЗАХИСНИКАМ УКЛІН», далі наголосила, що вже другий рік Україна відзначає День Незалежності в умовах війни під звуки сирени, коли російський агресор щохвилини зухвало намагається зламати наш дух та знищити фізично. Проте, незламні українські воїни зі зброєю в руках захищають нашу землю від ворога, проявляють неабияку мужність та героїзм, щоб зберегти територіальну цілісність, свободу і незалежну Україну.

Сьогодні ми низько схиляємо голови перед загиблими захисниками і перед родинами, чиїх синів, чоловіків, батьків, побратимів назавжди забрала російсько-українська війна.

Настоятелі храмів міста відслужили панахиду за всіх захисників, що віддали життя у боротьбі за Незалежність України та провели чин освячення Алеї пам’яті Героїв Бориславської громади.

Квіти шани та вдячності від громади до пам’ятника Героїв Небесної Сотні, під тужливу народну пісню «Пливе кача по Тисині», поклали представники Бориславської станиці національної скаутської організації «Пласт».

До слова був запрошений міський голова пан Ігор Яворський, який у своєму виступі розповів, що ще із першого дня нашої незалежності ворог мріяв позбавити незалежності Україну. Але не судилося. Не судилося, завдяки українським Героям, яких ми бачимо на зараз світлинах. Героям, у яких ген козаків, які понад усе любили свою країну та своїх рідних. І готові були віддати за них найдорожче, що у них було, те, що їм дарував Господь, – своє життя. Світовий політик, колишній президент США Джон Кеннеді сказав: “Не питай своєї держави, що вона зробила для тебе. Запитай себе, що ти зробив для своєї Батьківщини. Ці Герої своїм вчинком дали відповідь. Вони віддали життя за нас з вами. І наш обов’язок кожному на своєму місці зробити все те, щоб після Перемоги, яка неодмінно настане, наша країна була такою, про яку мріяли й за яку віддали життя Герої» / https://boryslavrada.gov.ua/den-nezalezhnosti-pam-iataimo-ii-tsinu /.


 Далі ведуча заходу продекламувала вірш «БІЛЬ ЗЕМЛІ» української поетеси Галини Брич:

Земле наша рідна українська,

Скільки то ще сліз тобі спивати?..

Прихистила ти багато війська –

Український цвіт, бійці-солдати.

Стогнеш: скрізь могили і могили…

Їм не видно ні кінця ні краю.

Зажурились доли, небосхили…

Пли́ти, сте́ли – замість урожаю.

Донедавна барвами манила.

Що ж ти, лютий враже, тут накоїв?

Скільки ж, земле, ти вже схоронила

В темнім лоні витязів-героїв!..

Ледве де-не-де лиш проростає

З-під плити травиночка зелена.

Виє вітер,  віє-розвіває

Синьо-жовті вславлені знамена.

© Галина Брич

Список Героїв України з 2014 до 2023 року поповнився ще багатьма іменами, до якого потрапили і воїни Бориславської громади.

Медалями «Хрест Патріота України» посмертно міський голова пан Ігор Яворський нагородив Героїв нашої громади Тараса Гвоздецького, Миколу Нінадовського та Іллю Фещака.

Тарас Гвоздецький – народився 23 квітня 1997 року у Бориславі. Навчався у закладі загальної середньої освіти №4, а згодом – у Бориславському професійному ліцеї на газозварювальника. У Збройні Сили України був призваний у березні 2023 року. Загинув 13 червня 2023 року під час виконання бойового завдання на Донеччині. У нього залишилися мама, тато та чотири сестри.

Микола Нінадовський – народився 18 квітня 1981 року, навчався у теперішній гімназії №6, далі у Бориславському професійному ліцеї. Воїн захищав Україну від російського окупанта ще у 2015-му і 2016-му роках, а з травня 2022 року, після повномасштабного вторгнення, знову взяв до рук зброю і став на захист Батьківщини. Загинув у зоні ведення бойових дій на Донеччині поблизу Серебрянки Бахмутського району 20 червня. У Героя залишилась мама і ще двоє братів, які також у лавах ЗСУ захищають Україну.

Ілля Фещак – мешканець Борислава. Навчався у теперішній гімназії №6, а далі у закладі загальної середньої освіти №3. Службу в ЗСУ проходив з лютого 2022 року. Захищав українські кордони на Донеччині. Торік у травні отримав мінно-вибухову травму та вогнепальне осколкове поранення під час виконання бойового завдання.  Після цього Ілля був звільнений від проходження служби і проходив лікування. Помер воїн 13 липня 2023 року. У Іллі залишились батьки, сестра та син.

Сьогодні твориться історія України, учасниками якої є ми самі. Пророчу поезію «Можливо, знову загримлять гармати» поета-шістдесятника Василя Симоненка прочитала Юлія Дуб, вихованка Центру дитячої та юнацької творчості, під керівництвом Галини Криворучишак.

Хоча в Україні досі триває війна, але ми віримо, що переможе той, хто чистий серцем і душею, хто дійсно відстоює свою Батьківщину, адже мир та свобода – це найважливіші цінності, які ми повинні берегти та захищати.

Пісня «Над землею тумани» прозвучала у виконанні Анни Кваші, вихованки естрадної студії міського Палацу культури під керівництвом Марти Крагиль.

Модератор заходу Божена Дмитришин наголосила, що наша історична пам’ять впродовж віків не дає нам забути славні часи і не дає нам, як нації, здатися та надихає сучасних українських воїнів гідно продовжувати боротьбу наших прадідів за рідну Україну, щоб була вона вільною, незалежною та процвітаючою європейською державою.

А на завершився урочистий захід українською піснею «Ой у лузі червона калина», яку виконала Марта Крагиль.

Слава Україні! Слава Нації!

Божена ДМИТРИШИН, провідний методист закладу культури «Бориславська публічна бібліотека».

 Відеозапис заходу за посиланням  

https://www.facebook.com/boryslavrada/videos/313737321204511/?extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&mibextid=2Rb1fB&ref=sharing

/Підготовку сценарію та модерування заходу провела Божена Дмитришин, провідний методист ЗК БПБ/.

У підготовці заходу взяли участь:

Управління культури, молоді, фізичної культури та спорту Бориславської міської ради;

Заклад культури "Бориславська публічна бібліотека";

Бориславська станиця національної скаутської організації «Пласт»;

Міський Палац культури;

Центр дитячої та юнацької творчості та інші.

01 серпня 2023

Творча зустріч з Наталією КАЛИНОВСЬКОЮ у Бориславі. Опорна публічна бібліотека.

 

© Божена ДМИТРИШИН

Презентація книги лірики Богдана ЗАВІДНЯКА "Згода". Опорна публічна бібліотека Борислава.

 

© Божена ДМИТРИШИН