27 вересня 2019

«Переплелись, як мамине шиття, мої сумні і радісні, мої сумні і радісні дороги…». До 90 - річчя від дня народження Дмитра Павличка.

«Переплелись,   як   мамине   шиття,   мої   сумні   і   радісні,   мої   сумні   і   радісні   дороги».

До   90 - річчя   від   дня   народження   Дмитра   Павличка.



    Справедливо говорять, що біографія поета – в його віршах. З поезій Дмитра Павличка можна дізнатися про життєвий шлях, становлення характеру, про погляди і переконання чи не більше, ніж з підручників, де йдеться про цього талановитого поета.       Поет, перекладач, громадсько-політичний діяч, дипломат. Народився 28 вересня 1929 р. в с. Стопчатів (тепер Косівського району Івано-Франківської області) в селянській родині. Навчався в польській школі, Коломийській гімназії та десятирічці. Протягом 1948-1953 рр. навчався на філологічному факультеті  Львівського університету, потім – в аспірантурі, але полишив наукову роботу.
У 1953 році вийшла перша збірка  «Любов і ненависть». Впродовж 1957 -1959 рр. – завідувач відділу поезії  журналу «Жовтень». Весь 18 – тисячний тираж книжки Павличка «Правда кличе» (1958) було знищено за вказівкою партійних органів через  антисталінський  сонет «Коли  умер великий Торквемада».
   Після переїзду до Києва працював у сценарній майстерні кіностудії ім. О. Довженка, у секретаріаті Спілки письменників України, протягом 1971-1978 рр. редагував журнал «Всесвіт». У 1980-х роках брав активну участь у демократичному русі України: один із засновників народного руху України, перший голова Товариства української мови ім. Т. Г. Шевченка. Неодноразово  обирався народним депутатом України. Впродовж 1995-2002 рр. був на дипломатичній роботі: Надзвичайний і Повноважний Посол України в Словацькій республіці та Республіці Польща.
    Серед багатогранної творчої спадщини збірки «Моя земля», «Чорна нитка», «Правда кличе», «Сонети подільської осені», «Таємниця твого обличчя», «Покаянні псалми», «Сонети», антологія «Світовий сонет» та ін..; переклади поезії Хосе Марті, Николи Вапцарова, В.Шекспіра; літературознавчі розвідки «Магістралями слова», «Над глибинами», «Біля мужнього світла», де вміщено статті з історії світової  літератури – про Т. Шевченка, І. Франка, Л. Українку, В. Стефаника, О. Гончара, М. Рильського, Шолом - Алейхема, Хосе Марті, М. Шолохова тощо.
    Протягом 2010-2011 рр. видав десятитомник поезій та перекладів. 2012 р. – збірку публіцистики «Голоси мого життя». Автор сценаріїв до фільмів «Сон», «Захар Беркут». Чимало віршів  Д. Павличка покладено на музику, автор тексту хіта «Два кольори». На лібрето Д. Павличка створено оперу «Золоторогий олень» О. Костіна, його тексти лягли в основу Каддиш – реквієму «Бабин Яр» Є. Станковича.                           Дмитро Васильович  нагороджений орденами «За заслуги ІІІ ступеня» та «Князя Ярослава Мудрого V ступеня” та ін., Герой України, лауреат Національної  премії України ім. Т.Шевченка. Має дипломатичний ранг посла України (був послом у Польщі та Словаччині).

 Літературна година «Переплелись, як мамине шиття, мої сумні і радісні, мої сумні і радісні дороги...» проведена для учнівського колективу 11 класу ЗОШ №5.
З вступним словом звернулася до присутніх вчитель української мови і літератури Ольга Козич.  Працівники бібліотеки-філії №6 для юнацтва  Галина Почіковська та Ольга Смерека розповіли про життєвий і творчий шлях Дмитра Павличка.
Учні 11 класу: Вікторія Артеменко, Віктор Лютак, Оксана Косолович, Віктор Обухов, Юрій Королик, Віталій Дацко, Лілія Сидорак, Василь Шрібак більш детально зупинилися на літературній діяльності поета, прочитали його поезію: «Стоїть переді мною мати…», «Моя любове, ти як Бог», «Я стужився, мила, за тобою», «Якби я втратив очі, Україно…», «Птиця», «О рідне слово, хто без тебе я», «Рідна мова».  Присутні прослухали пісню «Два кольори» на слова Д. Павличка.
Ольга Смерека провела перегляд книжкової виставки на тему: «О рідне слово, хто без тебе я», а  Галина Почіковська прочитала присутнім притчу Д. Павличка «Про справедливість».
Заступник директора з виховної роботи Марія Голобутовська закликала учнів відвідувати бібліотеки та читати твори Дмитра Павличка для детального вивчення його творчості. Підсумувала літературну годину вчитель школи Ольга Козич, підкресливши значимість творчості Д. Павличка для молоді сучасної України. Його поетична слава, як і горда громадянська постава, є нині запорукою всенародної шани. Тож Україна не дасть несамовитому в любові  та ненависті поетові  зледащіти духом, втишитися і впокоритися. Та й сам Дмитро Павличко в «Молитві за Україну» просить Господа любові й непокори для України, а для себе творчих сил, мислі й хисту до праці, аби втишити свою болящу печаль:
«Дай невмирущість Україні,
Мені  - досмертних правд вогонь!».
   Роздумуючи про Дмитра Павличка Олесь Гончар у своєму «Щоденнику» визнав: «Дмитро Павличко – це мислитель, достойний продовжувач Івана Франка, Каменяр нової доби».
   Дмитро Павличко й далі творчо випалює себе па пломінкому багатті контрастів, конфліктів, на протистоянні думок і вчинків,  настроїв і почуттів, всякчас зриваючи голос відчайдушним криком болю за майбутнє українського світу.
Ольга Смерека, завідувач  бібліотеки-філії №6 для юнацтва Бориславської МЦБС.

26 вересня 2019

«Чарівна, золотава Осінь»

«Чарівна, золотава Осінь»



Нині осінь нас чарує,
Неповторна, чарівна,
Різні барви нам дарує
І дивує нас вона.
Виглядає так казково
Восени і парк, і гай,
Розмаїттям кольоровим
Прикрашає осінь край!


     Осінь… Золота пора… Скільки приємного, таємничого, цікавого вона несе з собою. Недарма про неї так багато написано віршів, пісень, оповідань. І мабуть немає такого художника, який би не оспівав осінь на полотні.

 Осінь. Різнобарвна, розмаїта. Спочатку вона пишна, золота й сонячна, а потім  сумна, дощова, холодна. Восени красиво. Листя на деревах постійно змінює колір, а згодом і зовсім опадає на землю, вистилаючи її м’яким  килимом.
За вікном уже відлітають і вирій останні журавлині ключі, в прощальному танку кружляє багряне листя, облітаючи з дерев.
Надворі осінь. Прекрасна чудова пора. Як би там не було на дворі – холодно чи тепло – рідна земля завжди прекрасна та чарівна! Як кажуть в народі: «Осінь сумна, а жити весело».

     26 вересня у бібліотеці-філії №5 для дітей було проведено літературно-музичну годину «Чарівна, золотава Осінь», яку підготувала бібліотекар Анна Чіхрак.
Ведучими заходу були Яців Сніжана і Кропивницька Василина. Головною на святі була Осінь – Яців Діана. А на свято Осінь привела своїх  Місяців: Вересень – Почіковський Ростислав, Жовтень – Гривнак Андрій, Листопад – Комель Олександр.
Урожаєм була Василяк Вікторія. Окрасою свята були Квіти: Айстра –Кропивницька Анна, Хризантема – Кузьо Ангеліна, Жоржина – Барабаш Катерина. У ролі Калини була Ковівчак Софія, а Горобини – Гривнак Софія.
Присутні взяли участь у вікторині, яка була присвячена Осені.
Під час свята Осені звучали мелодії: «Осінь золота», «Сонячний віночок», «Щедрий урожай», «Знову дощик», «Калинонька», «Танок квітів».
          Гостями нашого свята були учні 1-2 кл. ЗОШ №4 (вч. Шумада С.В., Пфайпфер Я.В.,  Совяк О.І., Жигало Г.В.).        
Анна Чіхрак, бібліотекар бібліотеки-філії №5 для дітей Бориславської МЦБС.

23 вересня 2019

О Г О Л О Ш Е Н Н Я 26 вересня (четвер) 2019 року в приміщенні центральної міської бібліотеки Бориславської МЦБС

О Г О Л О Ш Е Н Н Я

 26 вересня (четвер) 2019 року



   в приміщенні центральної міської бібліотеки Бориславської МЦБС, що знаходиться за адресою: м. Борислав, вул. Шевченка, 20 буде забезпечено роботу мобільного консультативного пункту Бориславського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Шановні  бориславці !
     Під час роботи мобільного пункту Ви зможете отримати фахові консультації, роз’яснення з різних правових питань, а також дізнатися, як можна захистити свої права, скориставшись безоплатними послугами адвоката.

Години  прийому  громадян:  14:00 – 16:30.

19 вересня 2019

День милосердя «Творімо добро разом»


День   милосердя 
«Творімо   добро   разом»


Людина починається з добра.
Сказав мудрець:
Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай!
Лише в добро та в вищу правду віра,
Людину відрізняє від мавпи й звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
Доброта та милосердя – це милість людського серця, розуміння, м’якість, співчуття, ніжність, любов та жалісливе ставлення до людей. Це не слабкість, а сила, тому що доброта та милосердя властиві людям, які здатні прийти на допомогу.
Милосердя, доброта... Ще з часів давньоруських благодійність була традицією нашого народу. Цілком природним і закономірним вважалось допомогти знедоленому, нещасному, поділитися шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість і немічність, порятувати хворого чи каліку, заступитися за беззахисного і скривдженого.
Мати Тереза – одна з найвідоміших, найталановитіших і найулюбленіших особистостей минулого століття. У жовтні 1979 року їй, скромній, проте могутній силою духу індійській черниці, було присуджено Нобелівську премію миру. Папа Римський Павло VI на знак вдячності «за її всесвітню місію любові» подарував Матері Терезі власний розкішний білий Лінкольн. Жодного разу не скориставшись автомобілем, Мати Тереза влаштувала лотерею і на одержані кошти заснувала заклад  для лікування хворих на проказу.
Доброта і чуйність, співпереживання і щиросердечність, уміння розділити чужий біль, підтримати у важку хвилину, розрадити в горі й біді – це в характері нашого народу.
Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах літаєш,
Забувши про чужу біду
Бо доброта — не тільки те,
Що обіймає тепле слово,
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині,
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти.
Українці завжди опікувалися старими та немічними, вдовами, сиротами. Сильний допомагав слабшому. Великі справи робили разом. Сусіди завжди допомагали один одному під час осінніх робіт у городі чи полі. Чуйність, ніжність у взаєминах між людьми викликали захоплення у мандрівників, які приходили до нас із далеких країн.
Серед відомих нам українців, що творили добрі справи безкорисливо, виділяються Костянтин Острозький – київський воєвода, князь, який за власні кошти відкрив перші школи у деяких містах західної України (XVI ст.), в яких училися і діти шляхти, і селянські діти. Окремим фондом здійснювалася підтримка дітей-сиріт.
Гетьмани Петро Сагайдачний та Іван Мазепа у 1702 році на благодійні кошти звели новий великий корпус Києво-Могилянської академії. Михайло Грушевський – видатний український історик, у 1898 році на власні кошти заснував у Києві школу, в якій діти мали змогу навчатися рідною українською мовою. І це далеко не повний список відомих українців, які були не тільки відомими політиками, культурними діячами, а й меценатами і благодійниками.
На жаль, багато поряд із нами людей, які з різних причин ледве виживають. Якщо кожен із нас буде небайдужим до чужого горя, то це полегшить їхнє життя.
Нелегка доля випала Україні у XXI столітті. Вир суспільно-політичного життя захопив і поглинув кожного. Ми, живучи у світі технологій, маніпуляцій та амбіцій, забуваємо про головне – живемо один раз. Інколи важко зробити крок вперед, не маючи проблем з опорно-руховим апаратом, почути музику, маючи абсолютний слух, відчути тепло, маючи родину. А як бути тим, хто не має таких звичних на перший погляд можливостей? Єдине, що лишається у особливих людей – ВІРА. Не будьмо байдужими. Одна добра справа для тебе – дрібничка, а для когось – мрія, цілий світ… Зробімо перший крок РАЗОМ! Разом до МАЙБУТНЬОГО!
Коли кожен із нас буде добрим і милосердним, справедливим, щирим, буде жити за правилами людяності і добра, наше спільне життя і майбутнє буде щасливим і прекрасним. А наша рідна Україна стане багатою і незалежною державою, де в першу чергу будуть піклуватися про людину, її добробут.
Велике починається з малого… Тому ми закликаємо всіх: будьте щедрі серцем в ім’я добра і милосердя! Нехай не зачерствіють ваші душі, відкрийте свої серця для добра! Нехай потреба робити добро стане вашою щоденною потребою!
Добро має здатність бути щедрим та не потребує нагороди. Справжнє добро можливе тільки за умови великого душевного багатства. Хто щедро робить добро, у відповідь отримує ще більше. Добра людина схожа на ясне сонечко, тому що всіх вміє зігріти своєю любов’ю, турботою, ласкою, щирістю та щедрістю. І щоб жилося усім нам добре, у мирі і злагоді, необхідно щохвилини, щоденно творити добро!

   Саме темі добра був присвячений День милосердя «Творімо добро разом», який провели 19 вересня в рамках Молодіжного центру "Молодь змінює світ" в бібліотеці-філії №6 для юнацтва Координатор Молодіжного центру Галина Почіковська та зав. бібліотекою Ольга Смерека.  А завітали до нас учні 6 - В класу ЗЗСО №4 ім. Стефана Коваліва з класним керівником Тетяною Вередин.
Ведучі заходу розповіли присутнім про доброту та милосердя, навели приклади відомих нам українців, що творили добрі справи безкорисливо, про діла милосердя Матері Терези.
   Цікавим, захоплюючим та вражаючим був фільм «Диво», який переглянули присутні. Багато емоцій викликав він у дітей.
    По завершенню Дня милосердя діти ознайомилися з книжковою виставкою «Духовність – основа життя» та релігійними плакатами під назвою: «Вихід ізраїльтян з Єгипту», «Життя Ісуса Христа», «Катехизмові правди» та «Храм. Святилище».
      Тож завжди пам’ятайте, що і зараз, і у майбутньому щоб бути людьми з красивою доброю душею, в якій немає місця підлості і заздрощам, лицемірству і злості. Живіть так, щоб людям було добре поряд з вами, даруйте добро і воно повернеться до вас сторицею!
Хай твоя крапля щирості й тепла
Впаде у душу, бідну і страждальну.
Й розтопить холод, щоб душа могла
Ясніти в щасті злетом життєздатним.
Галина Почіковська , координатор Молодіжного центру "Молодь змінює світ", бібліотекар бібліотеки - філії № 6 для юнацтва Бориславської МЦБС.

18 вересня 2019

Засідання круглого столу з нагоди 3-ї річниці створення Бориславського бюро безоплатної правової допомоги.

    Засідання круглого столу 

з нагоди 3-ї річниці створення 

Бориславського бюро безоплатної правової допомоги.


     Кожного місяця останнього четверга в центральній міській бібліотеці приймають юристи Бориславського бюро безоплатної правової допомоги. 
    16 вересня в читальній залі бібліотеки відбулося засідання круглого столу з нагоди 3-ї річниці створення Бориславського бюро безоплатної правової допомоги Стрийського місцевого центру за участі заступника міського голови Роксоляни Гарасимів. 
     Про свою діяльність звітували спеціалісти правового бюро Фурдин Руслан і Ляхович Галина. Про плани на майбутнє розповіла директор Стрийського центру Марія Николаїшин.

03 вересня 2019

Презентація книги Людмили Когут "Чічка". ЦЕНТРАЛЬНА МІСЬКА БІБЛІОТЕКА м. Борислав, 5 вересня о 15 год.

Презентація  книги
Людмили  Когут  "Чічка"