31 січня 2019

«Коляда єднає нас»

«Коляда  єднає  нас»




Віншуємо і Вам в коляді,
Проживайте в гаразді.
Без клопотів, без війни, і без біди,
Аж до другої коляди!
Христос Рождається! Славіте його!
Один з найзнаменитіших і найвеличніших празників святкового календаря, яким власне започатковується рік, є Різдво Христове, що в народі йменується просто Різдвом.
Розпочинається Різдво опівночі  після Святвечора між 6 та 7 січня. У давнину це була Коляда – свято народження Сонця. З прийняттям християнства свято було приурочене до народження Ісуса Христа.
Різдво Христове – одне з найвеличніших свят і чи не найбагатше  за розмаїтістю народних обрядів. Красиво і велично святкується Різдво в Україні.
 Вже стало доброю традицією на завершення Різдвяних свят проводити в читальній залі бібліотеки – філії №6 для юнацтва Різдвяні посиденьки.
 Так і цього року 30 січня в бібліотеці для юнацтва було святково та людно. Перед початком заходу отці УГКЦ Олег Смерека і  Петро Підлубний  поблагословили  та окропили  свяченою водою приміщення бібліотеки. Упродовж заходу звучала коляда  «Добрий вечір тобі, пане господарю…», яку колядували всі присутні в залі. Ведучими свята  були Марія Підлубна  та Ольга Смерека.

Святково прикрашений стіл. На столі кутя, пампухи і різні Різдвяні страви. За столом господар (Анна Глод)  і господиня  (Оксана Прокопишин) із невісткою (Наталія Бараняк)  з дочкою (Тетяна Синишин) та внучатами – Ростислав Почіковський, який посівав і віншував, а Ангеліна Обухова і Аня Палій заколядували колядку «Бог ся рождає» та провіншували  «Ісусик маленький». Вони разом з ведучими  відтворили  таїнство Святої вечері, свята Василя і Водохреща. Всі присутні в залі колядували і віншували.
  Омелян Солецький заколядував декілька старовинних колядок.
 На свято до бібліотеки завітав Різдвяний вертеп ГО «Джура» (голова Микола Когут), який майстерно продемонстрував  Різдвяне дійство.
А далі прозвучали колядки: «Нова радість стала», «В місті Віфлеємі», «На річці, на Йордані»,«Старий рік минає, новий наступає…» у виконанні учасників  ГО «Союз Українок» та працівників бібліотеки: Люби Челядин, Ванди Солецької, Лесі Шохи, Галини  Кваснікевич, Надії Онисько, Віри Курпіти,  Мирослави Павлюх, Марії Лутчак, Людмили Булик та дівчаток із школи шляхетних панянок (керівник Людмила Булик), які є ученицями санаторної школи-інтернату та представляють різні регіони України, в тому числі Луганськ і Донецьк. Прекрасні віншування прозвучали у їхньому виконанні.
А на завершення прозвучала коляда «Бог Предвічний», яка об’єднала Схід і Захід України.
Анна Глод, голова міської ГО «Союзу Українок»,
Ольга Смерека, зав. бібліотеки-філії №6 для юнацтва Бориславської МЦБС.

30 січня 2019

Патріотичне читання «Нев’янучий вінок пам’яті Героїв Крут».

Патріотичне читання 

«Нев’янучий вінок пам’яті Героїв Крут».


"Сніги, сніги... Вихрить завія.
Над Києвом вітрюга віє,
Мов дихає пітьма сторіч...
Та світиться майдан Софії –
Юнацтво сповнене надії,
Іде до Крут в січневу ніч...".
М.Щербак.


   29 січня – 1918 року - це одна із найтрагічніших сторінок в історії України. Молоді юнаки повстали проти більшовицьких загарбників під станцією Крути. У нерівному бою зійшлося дві сили: менша, але мужня і волелюбна, і більша — жорстока і кривава. Українські війська, які складалися зі студентів і учнів старших класів під керівництвом Аверкія Гончаренка, вступили в нерівний бій з більшовицькою Червоною Армією. В умовах відсутності української регулярної армії саме українській молоді довелося стати на захист Батьківщини. Трагічна доля спіткала більшість із них, але померли вони за Україну.
  Бій під Крутами став символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну.

  Вшануванню пам’яті загиблих під Крутами бібліотека-філія №5 для дітей  Бориславської МЦБС провела патріотичне читання «Нев´янучий вінок пам´яті Героїв Крут».
Читці, члени клубу «Юні друзі книги» – Демків Артем, Паленичак Ірина, Комель Олександр, Доброхлібов Владислав і Катерина, Баран Оля, Барабаш Катерина та джурівець Денис Коцаба декламували поезію, присвячену Героям Крут, а також переглянули відеопрезентацію «Трагедія Крут: крізь призму минулого і сучасного» та відео «Вшануймо пам'ять Героїв Крут», прослухали пісню «Ніколи не плач» гурту «Тінь сонця». Загиблих у бою під Крутами вшанували хвилиною мовчання.
 Крути ввійшли в історію України як символ національної честі. Ті, хто загинув у битві назавжди залишаться в нашій пам'яті. Вони полягли, щоб ми сьогодні жили у вільній і незалежній Українській державі.
Нема любові понад ту,
Що окропила кров’ю Крути,
І ту гарячу кров святу
Повік Вкраїні не забути.
Комель Тетяна, бібліотекар бібліотеки – філії №5 для дітей
Бориславської МЦБС.

29 січня 2019

“Чари Різдвяної ночі” відомої української журналістки зі Львова Лесі Рупняк.

Чари Різдвяної ночі 

в Бориславі


28 січня в центральній міській бібліотеці Борислава відбулась презентація книжки “Чари Різдвяної ночі” відомої української журналістки зі Львова Лесі Рупняк.
Леся Рупняк – журналіст, публіцист, культуролог. А найважливіше – наша землячка. Свого часу вона закінчила Золочівську середню школу №2, пізніше – факультет журналістики Львівського державного (нині Національного) університету ім. Івана Франка, стажувалася в Школі міжнародної журналістики (Чікаго).
Працювала редактором відділу національного відродження часопису «За вільну Україну», головним редактором львівських тижневиків «Неділя», «Неділя плюс», дитячого журналу «Мавпа Фрузя», спеціальним кореспондентом «Eastern Economist» – першого в Україні американського журналу для інвесторів, а також київських видань – газет «Шлях перемоги», «Закон і обов’язок», «Нація і держава».
Як розповіла сама Автор, з Дрогобиччиною її пов’язують теплі спомини з дитинства. Адже вона часто провідувала своїх родичів. А вже пізніше неодноразово вела польові дослідження щодо наших різдвяних традицій та обрядів.
До книги увійшли однойменна повість, а також вертепні драми та обрядові свят вечірні та різдвяні страви, записані Авторкою в різних регіонах України.

Під час презентації всі присутні мали змогу почути чудовий вертеп дитячо-юнацької студії Народного театру ім. П.Телюка міського Палацу культури (керівник – Наталя Кравцова).
Зустріч відбулась в форматі дискусії, в надзвичайно теплій атмосфері. Говорили про сокровенне – як ми, українці, святкуємо Різдво. На сьогодні ми чи не єдина в світі нація, яка зберегла свою обрядовість, зокрема, різдвяно-новорічну. І то лише частково.
Повість адресується і дітям, і дорослим. Для дітей – це смішні, сповнені пригод передріздвяні і різдвяні історії, в яких вони знайдуть відповіді на свої «чому?». Для дорослих – достатня інформація, щоб разом з дітьми шукати ці відповіді й пояснювати їм якісь складніші моменти.
Сама книга має чудову обкладинку, ілюстрації. Запрошую всіх до читання, адже ми самі часто не усвідомлюємо, якими скарбами володіємо. Кожна бібліотека міста отримала свій примірник книги, завдяки нашому незмінному меценату – Людмилі Булик. Щиро дякую пані Людмилі від імені наших читачів за таку прекрасну можливість доторкнутися до глибинних знань.
Презентація і зустріч з Лесею Рупняк стала можливою завдяки нашій тісній співпраці з авторським проектом Анни Литвин «Перехресні стежки».
Наталія Бараняк, директор Бориславської МЦБС.